1. října 2009

CZJUG - Hans Dockter - Gradle

Po velmi dlouhém čase jsem se dostal na CZJUG. Nelituju, spíš lituju, že mi to termínově nevychází se tam dostávat častěji. Přednáška o gradle byla hodně zajímavá. Druhou přednášku o MPS jsem nepochopil, jestli to bylo tím pivem nevím. Samozřejmě jsem rád, že jsem mohl potkat staré známé z java komunity.

Hans pojmul přednášku tak jak jsem to nečekal a bylo to hodně zajímavé. V podstatě na úvod nám ukázal jak je gradle inteligentní. Na příkladu přidání source directory do projektu nám ukázal jak na 4 řádcích je možné vyjádřit vše. Závislosti (interní, externí), vytvoření tasků na přeložení, závislostí mezi tasky. Pak přislo na pořad dne základní motivace a tím pádem trochu srovnání s ANTem a mavenem.

Dále se mluvilo o výhodách v podobě vyhodnocování tásků, které se spustí, o multiprojektech atd. Dále jsme se dozvěděli i něco o budoucnosti (především se na nás chystá spolehlivý build bez clean, tj. že gradle bude shopen zaručeně identifikovat co se změnilo a co je díky tomu nutno zbuildovat).

Nosná myšlenka, pro mě, je, že gradle se snaží být takovým vylepšeným mavenem, tj. používá intenzivně standardní layout projektu, standardní lifecycle buildu, ale navíc nabízí neuvěřitelnou flexibilitu, vše je možno změnit.

Pro mě je to cesta správným směrem, byť to vyžaduje kontrolu nad tím, jak je gradle používán, aby se nám build nevymkl z ruky. Navíc je gradle stále mladý a hodně se mění, takže použití v dnešní době není úplně bezproblémové. Ale je to systém hodně perspektivní.

Pokud někoho obsah přednášky zaujal, pak se vše nahrávalo, takže se můžete kouknout na video (odkaz na něj jistě bude na stránkách CZJUGu).

1 komentář:

Unknown řekl(a)...

Prezentace http://java.cz/dwn/1003/26898_czjug_2009.pdf