26. září 2008

Jak mě vypekla DB2

Začnu zeširoka. Možnost ukládat XML do databáze v DB2 se mi moc líbí. XQuery je plně integrováno s SQL, je možno tedy dělat dotazy i na XML data z SQL. Navíc jsou plně podporovány indexy, takže vyhledávání může být i rychlé.

Navíc v aplikaci, kterou vyvíjíme je velký tlak na uložení různorodých dat. Vytvářet velké množství tabulek nechci. Ukládat je rozložením do universální tabulky, kde bude více řádků pro jednu entitu (jeden sloupec nese název atributu a druhý jeho hodnotu), taky nechci. Takže jsem si vysnil ukládat je do XML.

10 dní jsem realizoval framework, který mi toto umožní a bude fungovat ruku v ruce s Hibernate. Vše jsem otestoval, vyzkoušel a funguje to super. No a dnes jsem se pustil do realizace v našem produktu. A ejhle, hned jsem narazil na problémy, které mě zastavily.

Není možné mít sloupec typu XML v tabulce, která používá MDC (MultiDimesional Clustering). Velmi špatná zpráva, protože MDC používáme pro zvýšení výkonu přistupu k datům v našich obřích tabulkách. Asi budu muste udělat druhou tabulku, kde budu ukládat pouze XML ... půjde to, ale výkon nebude nic moc ...

A druhá rána, sloupec typu XML nemůže být ve view, které používá INSTEAD OF triggery. Tak to zase používáme pro zápis dat do logovacích tabulek, abychom dokázali trackovat jak se měnila data. To asi budu muset obejít buď logováním přímo z aplikace (pomocí Hibernate a jeho Interceptoru), což se mi nelíbí. Přišel bych o tuto funkcionalitu při přímém přístupu přes SQL. A nebo budu muset udělat trigger přímo na tabulku, což není jednoduché, protože jsem do view často dotahoval data i z jiných tabulek.

Každopádně ... jsou to problémy řešitelné. Ale opět jsem se přesvědčil, že vývoj aplikací není předvídatelná činnost a nedá se naplánovat. Kolikrát si myslíme, že jsme na konci cesty a musíme se zase pěkný kus vracet.

Termín nám straší za dveřmi ... vysvětlete to obchodníkům ...

Žádné komentáře: