Jsem dlouholetý uživatel Hibernate, které používáme na velkém projektu a musím se přiznat, že dnes nám spíš přináší komplikace (především u 50GB databáze už hodně záleží jaká SQL se volají a to nám Hibernate neumožňuje ovlivnit). iBATIS to umí i ve verzi 2. Co se mi líbilo na návrhu připravované verze 3 jsem již psal. Ale my tu již máme první betu trojky. (Než se pustím do svých postřehů, rád bych zmínil seriál otce Fura, který je vyčerpávajícím popisem novinek v porovnání s dřívější verzí iBATISu.)
Krom věcí zmíněných již v předcházejícím článku existují další, které mě hodně potěšili:
- vytváření TypeHandlerů je o poznání jednodušší než podobných UserTypů v Hibernate
- objekty natažené z DB nejsou vytvářené pomocí bezparametrického konstruktoru, ale pomocí ObjectFactory, takže máte způsob vytvoření objektu plně v ruce (objekty půjde vytvářet pomocí DI frameworku - Spring, Guice) - to je obrovská bolest Hibernate, která se řešila pomocí AOP
- vytváření dynamických SQL
Jsem moc rád že komunita za iBATISem stojící sebrala odvahu a vrhla se do designu nového frameworku, i když je to za cenu menší zpětné kompatibility. Moc se jim nový iBATIS povedl a řada věcí řeší bolesti, na které musí každý kdo používá Hibernate narazit.
Spolu s iBATISem byl uvolněn i další produkt a to iBATIS Schema Migration System, který umožnuje automatizovat migraci DB schéma z jedné verze tam i zpět (pokud si SQL skript na zpětnou migraci napíšete). Inspirace jistě pochází z Ruby on Rails Migrations. Bohužel Migrations jak je představil team iBATISu mají jeden zásadní problém: migrační scripty se píší přímo v SQL. Takže jen velmi těžko budeme vytvářet skript, který bude fungovat s různými databázemi nebo s různými konfiguracemi téže databáze.